به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم،  قرارداد توسعه فاز دوم لایه نفتی پارس جنوبی در چارچوب قراردادهای جدید بالادستی با حضور وزیر نفت به امضا رسید.

این قرارداد بین شرکت ملی نفت ایران، شرکت مهندسی و ساخت تأسیسات دریایی ایران و یک شرکت خارجی به امضا رسید.

به منظور توسعه فاز دوم این میدان، مذاکرات فنی، مالی و قراردادی پیش از این آغاز شده بود و در چند ماه اخیر برنامه‌ریزی با جدیت دنبال، پیگیری و در نهایت قرارداد آن نهایی شد. قرارداد توسعه این میدان به مدت 20 سال و در چارچوب قرارداد جدید بالادستی مذاکره و نهایی شده است، طرف قرارداد موظف است تمامی منابع مالی لازم به‌منظور اجرای طرح شامل هزینه‌های مستقیم سرمایه‌ای، هزینه‌های غیرمستقیم و هزینه‌های بهره‌برداری را تأمین کند.

بر این اساس شرح کار طرح شامل به‌روزرسانی و تغییرات اصلاحی شناور فرآورش و سکوی موجود، تعمیرات اساسی چاه‌های موجود، چاه‌های جدید شامل چاه‌های تولیدی و تزریق آب و ارزیابی، احداث سیستم تخلیه و بارگیری نفت و تقویت سیستم تزریق آب می‌شود.

در اجرای این قرارداد بنا است ضمن به‌روزرسانی مدل‌های مخزنی با استفاده از آنالیز داده‌های جدید، چاه‌های جدید با استفاده از فناوری و ابزار حفاری افقی برای تزریق آب و تولید، حفاری شود. همچنین سیستم تخلیه و بارگیری جدیدی به‌جای سیستم موجود در موقعیت قرار خواهد گرفت.

لایه‌ نفتی میدان مشترک پارس جنوبی با میزان نفت درجای حدود 900 میلیون بشکه، در خلیج‌فارس و در فاصله حدود 90 کیلومتری از ساحل ایران و در مرز مشترک با کشور قطر واقع شده و ادامه جانبی میدان الشاهین قطر است. لایه نفتی اثبات شده پارس جنوبی شامل سازندهای سروک، کژدمی، داریان بالایی (اصلی‌ترین پتانسیل مخزنی) و داریان پایینی است.

فاز نخست توسعه این میدان در اواخر سال 1395 مورد بهره‌برداری قرار گرفت. در این فاز یک سکوی سرچاهی و یک شناور فرآورشی (FPSO) اجرایی و تعداد هفت حلقه چاه نیز حفاری شد که منجر به تولید میدان با دبی حدود 25 هزار بشکه در روز شد.

محسن خجسته‌مهر، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در مراسم امضای قرارداد توسعه فاز دوم لایه نفتی پارس جنوبی با بیان اینکه در این قرارداد یکی دیگر از میدان‌های مشترک تعیین تکلیف می‌شود، گفت: شرایط مناسبی برای جذب سرمایه خارجی و ایجاد اشتغال مستقیم و غیر مستقیم و تحرک در بسیاری از صنایع وابسته به توسعه صنعت نفت و گاز فراهم می‌شود.

وی افزود: علاوه بر این، قرار گرفتن یکی از توانمندترین شرکت‌های بالادستی کشور در کنار پیمانکار اصلی طرح، شرایط مناسبی را به‌منظور انتقال دانش و فناوری و همچنین بومی‌سازی برخی از فناوری‌های مورد نیاز صنعت نفت در بخش بالادستی و فراساحل فراهم کرده است که امید می‌رود به‌مرور زمان و با اجرای طرح، این مهم محقق شود.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران درباره ادامه فرایند اجرای این پروژه اظهار کرد: پس از امضای این قرارداد طی امروز، بلافاصله اقدام‌های لازم به‌منظور تنفیذ قرارداد در دستورکار شرکت ملی نفت ایران قرار می‌گیرد و با پیگیری جدی امیدواریم طی چند ماه آینده این قرارداد تنفیذ شود و در ادامه بتوانیم عملیات اجرایی را در یکی از مهمترین میدان‌های مشترک کشور آغاز کنیم.

انتهای پیام/Source link

اضافه کردن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *