به گزارش خبرگزاری تسنیم، محسن خجسته مهر مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در تشریح قرارداد جدیدی که شب گذشته با یک شرکت خارجی برای توسعه لایه نفتی میدان مشترک پارس جنوبی به امضا رسیده، گفت: قرارداد 500 میلیون دلاری توسعه تولید و ازدیاد برداشت از لایه‌های نفتی میدان گازی پارس جنوبی بین یکی از شرکت‌های معتبر بین المللی و شرکت تاسیسات دریایی به امضا رسید.

خجسته مهر افزود: در این قرارداد برای اولین بار از حفاری‌های افقی با تکنولوژی‌های نوین بین المللی و همچنین تزریق آب به عنوان یکی از روش‌های ازدیاد برداشت استفاده می‌شود.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران ادامه داد: وضعیت لایه‌های نفتی پارس جنوبی به شکلی هست که با حفاری‌های متداول و متعارف که در کشور داریم نمی‌توانیم استفاده کنیم به همین دلیل این هم جزو مزیت خاص این قرارداد است که علاوه بر سرمایه گذاری خارجی، از انتقال تکنولوزی هم استفاده کنیم.

به گزارش تسنیم، لایه‌ نفتی میدان مشترک پارس جنوبی با میزان نفت درجای حدود 900 میلیون بشکه، در خلیج‌فارس و در فاصله حدود 90 کیلومتری از ساحل ایران و در مرز مشترک با کشور قطر واقع شده و ادامه جانبی میدان الشاهین قطر است. لایه نفتی اثبات شده پارس جنوبی شامل سازندهای سروک، کژدمی، داریان بالایی (اصلی‌ترین پتانسیل مخزنی) و داریان پایینی است.

انتهای پیام/

 Source link

اضافه کردن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *